Krótki cytat z Wikipedii
Żylaki pierwotne spowodowane są występowaniem mniejszej ilości tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych, co zmniejsza ich odporność na rozciąganie. Rozszerzenie światła przyczynia się do niewydolności zastawek żylnych, co umożliwia cofanie się i zaleganie większej ilości krwi i powoduje dalsze poszerzanie naczynia.Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu żylaków jest zastój żylny występujący podczas długiego stania (np.
fryzjerzy, chirurdzy), zwiększone ciśnienie w żyłach na skutek utrudnionego odpływu (np.ciąża, podnoszenie ciężarów, zaparcia).Zapobieganie polega na noszeniu elastycznych pończoch, opasek, gimnastykowaniu kończyn.
Marsz i gimnastyka zapobiegają tworzeniu się żylaków poprzez ułatwienie odpływu krwi na skutek działania pompy mięśniowej.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Żylaki_kończyn_dolnychO przewlekłej niewydolności żylnej w najpopularniejszej encyklopedii
Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ, łac.insufficientia venorum chronica, ang.chronic venous insufficiency, CVI) ? to stan, w którym dochodzi do wystąpienia objawów zastoju krwi żylnej w żyłach, wskutek wstecznego przepływu żylnego (refluks) lub zwężenia bądź niedrożności żył. Do powyższego stanu może dojść wskutek: żylaków kończyn dolnych zespołu pozakrzepowego powstałego wskutek zakrzepicy żył głębokich w wyniku niewydolności zastawek żylnych (wrodzone zespoły chorobowe przebiegające z zaburzeniami zastawek żylnych lub ich nabyte uszkodzenie) w przypadkach ucisku zewnętrznego na żyłę (np.
w zespołach uciskowych, takich jak zespół usidlenia tętnicy podkolanowej; fizjologicznie w ciąży). Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przewlekła_niewydolność_żylna
Niezależnie od przyczyn zdrowotnych powstawania żylaków można im zapobiegać przy pomocy różnych maści i żeli oraz tabletek poprawiających ukrwienie.
Równie ważny jest ruch i szeroko pojęta aktywność fizyczna.