Ze względu na sposób przepływu ciepła wymienniki można podzielić na dwie główne grupy ? wymienniki kontaktowe (w których dochodzi do kontaktu płynów) oraz bezkontaktowe (w których płyny nie mają ze sobą kontaktu). Wymienniki bezkontaktowe można podzielić na rekuperatory (wymienniki przeponowe, z bezpośrednią wymianą ciepła), regeneratory (z pośrednią wymianą ciepła) oraz złoża fluidyzacyjne. W rekuperatorach płyny oddzielone są ścianką (przeponą), w poprzek której zachodzi wymiana ciepła.
Przykładem takich wymienników są np.
reformery lub kotły płomienicowe. Rekuperatory proste są najczęściej spotykaną odmianą wymienników w przemyśle. Należą do nich np. wymienniki płaszczowo-rurowe lub wymienniki płytowe. W regeneratorach płyny naprzemiennie przepływają tą samą drogą.Po osiągnięciu odpowiedniej prędkości przepływu gaz zaczyna unosić cząsteczki ciała stałego do góry.
Ruch ciepła w takich aparatach odbywa się od cząsteczek ciała stałego (jak w regeneratorach) do gazu, a następnie poprzez ściankę płaszcza lub wężownicy (jak w rekuperatorach).
Złoża fluidyzacyjne stosuje się np. w procesie zgazowania węgla, wytwarzania węgla aktywnego, suszenia, prażenia rud, krakowania i syntezy benzyny23. .Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wymiennik_ciep%C5%82aNaukowcy od wielu lat pracują nad stworzeniem takiej techniki ogrzewania pomieszczeń, która byłaby całkowicie nieszkodliwa dla środowiska.
Obecnie możemy zaopatrzyć się w kotły i piece, które w mniejszym stopniu niż niegdyś emitują do atmosfery zanieczyszczenia podczas spalania.
Oprócz wprowadzania na rynek tego typu produktów niezwykle ważne jest także to, aby uświadamiać osoby korzystające z ogrzewania, w jaki sposób korzystać z niego w ekologiczny sposób.Licznik ciepła (ciepłomierz) ? całkujący przyrząd pomiarowy przeznaczony do pomiaru ilości przepływającej energii cieplnej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Licznik_ciep%C5%82a.