W związku z tym, że występuje ono bardzo rzadko, jest także mało rozpoznawalne przez społeczeństwo.
Jako główne objawy trzeba jednak wskazać na przykład obniżenie czucia czy różnego rodzaju niedowłady.
Bardzo trudno jest zdiagnozować tą chorobę tym bardziej, że tak naprawdę nie wiadomo, co i w jaki sposób ją wywołuje.
Choroby rzadkie należą bowiem do mniej poznanych przez medycynę schorzeń, jednak ciągle naukowcy pracują nad nimi.Chociaż zapalenie może także dotknąć mózg, to zmiany są inne niż w przypadku stwardnienia rozsianego (SM) pod względem struktury i rozmieszczenia.W Zespole Devica zmiany charakteryzują się złogami immunoglobulin G i M razem z produktami aktywacji dopełniacza wokół pogrubionych, hialinowanych naczyń krwionośnych.
W przeciwieństwie do SM, w Zespole Devica zmiany charakteryzują się ubytkiem akwaporyny 4 bez względu na stopień demielinizacji, martwicy tkanek czy miejsca występowania zmian.
W SM ubytek akwaporyny 4 w zmianach zależy od stopnia demielinizacjiŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_DevicaChoroby demielinizacyjne ? wszelkie choroby układu nerwowego, w których dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów.Utrudnia to przewodzeniu sygnałów w zajętych nerwach, co prowadzi do pogorszenia w zakresie czucia, ruchu, postrzegania i innych funkcji w zależności od nerwów, które są zajęte. Termin opisuje skutek choroby, a nie jego przyczynę; niektóre choroby demielinizacyjne są spowodowane przez czynniki genetyczne, inne przez czynniki zakaźne, reakcje autoimmunologiczne, a w przypadku niektórych etiologia nie jest znana.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroby_demielinizacyjne.